waterjet-components-banner
چکیده :
دستگاه برش واترجت به عنوان یکی از ماشین های تولید مخصوص که 50 سال بیشتر از اختراع آن نمی گذرد ، به سرعت در حال گسترش کاربرد در کلیه زمینه ها ( صنعتی ، نظامی ، ساختمانی ، ...) می باشد. با توجه به جدید بودن نسبی این دستگاه و آشنایی کمتر کاربران با مباحث فنی این دستگاه لزوم آشنایی بیشتر با مبحث تعمیر و نگهداری واترجت قوت می یابد.
در این مقاله به اختصار به معرفی دستگاه واترجت به تفکیک اجزا وعملکرد هر جز خواهیم پرداخت و در ادامه به بررسی عیوبی که در اثر خرابی هر قطعه از دستگاه رخ می دهد و روش تعمیر ورفع عیب آن خواهیم پرداخت ودر نهایت نکاتی که در تعمیر و نگهداری دستگاه اهمیت دارد رابیان خواهیم کرد.
مقدمه :
بحث تعمیرو نگهداری دستگاه واترجت مهمترین بخش به کارگیری این دستگاه می باشد . این مسئله از آن جهت مهم می باشد که خرابی یک جز یا قطعه از دستگاه تاثیر مستقیم برروی عملکرد بخش های دیگر می گذارد و در صورت عدم رفع عیب می تواند خسارات شدید را به دستگاه تحمیل کند.
آشنایی با عملکرد بخش های مختلف دستگاه این امکان را به کاربر می دهد که در هنگام خرابی دستگاه به راحتی بتواند قطعه یا قسمت معیوب را شناسایی و نسبت به تعمیر یا تعویض آن اقدام لازم را اتخاذ نماید . نگهداری دستگاه واترجت نیز بر عمل کرد مناسب و بالا بردن طول عمر قطعات و همچنین کارکرد بهینه دستگاه تاثیر بسیار زیادی دارد .

روشهای شناخت عیوب دستگاه واترجت :

به طور کلی از دوروش می توان عیوب دستگاه را شناسایی و نسبت به رفع عیب و تعمیر آن اقدام مناسب را انجام داد ؛1- روش شناخت تجربی 2- روش شناخت کامل اجزا و عملکرد هر جز .
1- روش تجربی : این روش به این صورت می باشد که با مشاهده حالت هایی که برای دستگاه پیش می آید و با استفاده از تجربه گذشته نسبت به تعمیر و رفع عیب دستگاه می توان اقدام لازم را انجام داد . حسن این روش در سرعت بالای آن در شناخت عیوب و عیب این روش در محدود بودن تجربه می باشد . بدین معنی که اگر اشکال جدیدی اتفاق بیافتد ، فردتعمیرکار می بایست وقت زیادی را صرف پیدا نمودن قطعه معیوب نماید .
2- روش شناخت کامل اجزا و عملکرد هرجز : این روش با شناخت هرقطعه و عملکرد آن می باشد و در صورت بروز عیب در هر قطعه ، عملکرد قطعه معیوب به خوبی انجام نگرفته و در نتیجه شرایط خاصی را به دستگاه به خاطر انجام ندادن وظیفه اش اعمال می کند . با شناخت وظایف و عملکرد و شرایط پیش آمده به راحتی می توان قطعه معیوب را شناسایی و نسبت به تعمیر آن اقدام نمود . حسن این روش در فراگیر بودن تمام عیوب دستگاه می باشد ؛ یعنی با شناخت وظایف تمام قطعات می توان به شناخت کلیه عیوب دستگاه رسید. عیب این روش پایین بودن سرعت آن نسبت به روش تجربی می باشد .
با توجه به علمی بودن روش دوم و فراگیر بودن آن برای تمام عیوب ما به بررسی شناخت کامل اجزا و وظایف آن ها می پردازیم .
ادامه دارد ....
تعمیر و نگهداری دستگاه واترجت-بخش دوم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گیاهی ترین گیاهی ترین AnzanDigital فروشگاه